Cia Rinne [FI]

notes for soloists


Cairo Contemporary, Budapest

1071 Budapest, Lövölde tér 7.

2025. január 9 - február 2.


Megtekinthető: 0-24h

Cia Rinne Berlinben élő finn konceptuális költő. Műveiben, elsősorban, az európai hangköltészet hagyományait követi. Az angol, francia, olasz és német nyelveket váltogatva, játékosan nyúl a konkrét költészet archetípusaihoz.

Az notes for soloists egy vizuális és konkrét költészeti mű-sorozat. Rövid darabok, melyek a nyelv legkisebb egységeit és rizómáit boncolgatják, magával a nyelvvel és annak használatával szembeni bizalmatlanságtól indíttatva. Játszanak a fonetikai hasonlóságokkal, valamint a jelentés, a vizualitás és a hangzás hangsúlyainak eltolódásaival. Minimalista művek, a semmi felé irányuló redukció eredményei.

Cie Rinne azzal kapcsolatban, hogy hogyan jutott el a vizuális költészet ilyenforma megközelítéséhez, egy interjúban a következőt válaszolta: Az iskolában, miközben jegyzeteltem vagy valamit hallgattam, mindig szójátékokat játszottam, ami később, filozófia szakos egyetemi éveim alatt, már komolyabbra fordult. Ekkor nagyon sokat foglalkoztam a nyelvvel. Minden egyes szóról vitatkoztunk, ami végül oda vezetett, hogy már egy szinte nevetségesen hangzó nyelvezetet kezdtünk használni. Ahhoz, hogy valamit igazán érthetően mondjunk, vagyis hogy elkerüljük a félreértés lehetőségét, le kell egyszerűsítenünk a nyelvet, így számos vitánk arról szólt, hogy mely szavakat használjuk. A filozófia nyelve gyakran nagyon sajátos nyelv. Wittgenstein írta: „Egy tétel akkor elemezhető teljesen logikusan, ha a nyelvtanát teljesen világossá tesszük, függetlenül attól, hogy milyen stílusban írják vagy fogalmazzák meg.” Valahogy ez a gondolkodásmód hatott rám. Úgy reagálunk logikusan arra, ami félreérthető, hogy a nyelvet minimalizáljuk, és akkor uralni tudjuk azt.

Cia Rinne maga is utal arra, hogy a romák nyelvével kapcsolatos hosszú távú kutatási projektje során szerzett tapasztalatai alapvető fontosságúak annak megértéséhez, hogy a különböző nyelvek és helyek közötti mozgás - egyfajta nyelvi nomád élet - hogyan vezetett a munkája alapját képező politikai és kulturális szakadékok, valamint nyelvi jelentésváltozások iránti érdeklődéshez. A Fluxus mozgalmat, benne olyan zenészek munkásságát, mint Steve Reich és John Cage, valamint a filozófiát is inspirációs forrásként említi.

Előadóművészeti munkáiban, többek között, a test és a hang nyelvhez való viszonyát vizsgálja, valamint, hogy a test hogyan működhet jelentéssel bíró jelként. Amellett, hogy Rinne gyakorlatát áthatja a filozófia nyelve és a nyelv filozófiája, rengeteg humort is tartalmaz.

Cia Rinne (1973) Göteborgban született, ahonnan Németországba, Finnországba, majd Dániába költöztek. Jelenleg Berlin közelében él. Négy verseskötete jelent meg, írt operalibrettókat, valamint több színpadi szöveget. Munkáit a stockholmi Marabouparken konsthallban, a londoni British Museum-ban, a berlini Haus am Waldsee-ben és a párizsi Centre Pompidou-ban állították ki. Olyan gyűjteményekben szerepel, mint a MOMA Artist Book Collection, a Bibliothèque des Beaux-Arts de Paris és a Copenhagen City Collection.

///

Kurátor: Pintér Gábor
Együttműködő partner: Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ

instagram.com/Cairo.Contemporary
instagram.com/parallel.art.foundation



Kapcsolat
info@parallelalapitvany.hu
Instagram
Facebook
Minden jog fenntartva Ⓒ

Nyitókép: Széll Ádám: Under Construction, Puccs, 2022

Parallel Művészeti Alapítvány, Budapest