Kádár Emese
Ghost Traces


Cairo Contemporary, Budapest

1071 Budapest, Lövölde tér 7.

2024. november 1  - december 1.


Megtekinthető: 0-24h

A legtöbb emlékünket elhunyt szeretteinkről a virtuális térben tároljuk, amelyek hozzáférhetősége rajtunk kívül álló tényezőknek van kiszolgáltatva. Az adatok megsérülése, egy kártevő szoftver, vagy egy megszűnő social media platform könnyen elzárhat bennünket azoktól a fényképektől, üzenetektől, vagy videófelvételektől, amelyeket az utolsó összekötő kapocsnak éreztünk egy adott személlyel. Helyükön a felvillanó hibaüzenetek vagy a sérült fájlok ikonjai kísértő szellemekként maradnak hátra, emlékeztetve bennünket a kapcsolódás elvesztésére.     

Habár egy gyászfolyamat során az emlékek elmosódási, eltünedezési folyamata természetes, de a hátra maradt digitális emlék-tetemek miatt a hiányuk nyilvánvalóbb. Ahogy az idő előrehaladtával a gondozatlan sírköveket belepi a növényzet, úgy az elvesztett emlékek nyomai egyre sűrűsödő adattöredék halommá válva ékelődnek be a még meglévő emlékek közé. Vajon a virtuális térben keletkező zavar az, ami hátráltatja a gyász feldolgozását, vagy épp a visszanézhetőség zárja be az embert a nosztalgia végtelen poklába?        

A Ghost Traces című installáció az emlékezés elhalványulásának kísérel meg emlékművet állítani, szőtt sírkövek és egy emlékező tér megteremtésén keresztül megőrizni eltűnő nyomaiból a legcsekélyebbet.

Kádár Emese (1995) a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festőművész szakán végzett 2019-ben. A diplomát követően munkái Magyarországon, Németországban és Ausztriában kerültek kiállításra. Budapesten, önálló kiállításai, 2017-ben a Laborban, 2019-ben a Pincében és 2024-ben a The Space Galériában voltak. Csoportos kiállításokon szerepelt a MODEM-ben, a Ludwig Múzeumban, a Q Contemporary-ben, a Duna Múzeumban és a Postamúzeumban is. Számos díjat és ösztöndíjat nyert el, köztük az American Tapestry Alliance Student Award Díját 2019-ben, a Smohay-díjat, az Esterházy Art Dating fődíját 2023-ban és a Derkovits Gyula ösztöndíjat 2024-ben. 2021-ben bekerült az Esterházy Art Award, 2024-ben pedig a MODEM-díj jelöltjei közé.

A Cairo Contemporary-ben megjelenő installáció a NOT_FOUND című sorozat tovább gondolása és kiegészítése további elemekkel.       

///

Kurátor: Pintér Gábor
Támogató: Erzsébetváros Önkormányzata
Együttműködő partner: Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ

instagram.com/Cairo.Contemporary
instagram.com/parallel.art.foundation




Kapcsolat
info@parallelalapitvany.hu
Instagram
Facebook
Minden jog fenntartva Ⓒ

Nyitókép: Széll Ádám: Under Construction, Puccs, 2022

Parallel Művészeti Alapítvány, Budapest